Zháňate letenku s najlepšou cenou?

Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Najčastejšie otázky a odpovede Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Čo je Persepolis?

Persepolis je historická lokalita, nachádzajúca sa v Iráne. Je to staroveké miesto, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Peržskej ríše.

2. Kde sa nachádza Persepolis?

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, v provincii Fars. Konkrétne sa nachádza asi 60 km severne od mesta Šíráz.

3. Aké je vstupné do Persepolis?

Vstupné do Persepolis závisí od obdobia a valuty. V roku 2021 sa vstupné pohybuje od 200 000 do 500 000 iránskych rijálov (asi 4,50 až 9,50 eur).

4. Aké sú otváracie hodiny v Persepolis?

Persepolis je otvorený každý deň, okrem piatkov, kedy je to posvätný deň pre moslimov. Otváracie hodiny sa líšia v závislosti na ročnom období: v zime od 8:00 do 17:00, v lete od 8:00 do 18:30.

5. Kto založil Persepolis?

Persepolis založil veľký perzský kráľ Darius I. v 6. storočí pred naším letopočtom. Bolo to hlavné mesto Peržskej ríše a sídlo perzských kráľov.

6. Čo sa môže vidieť v Persepolis?

V Persepolis je možné vidieť množstvo pozostatkov starovekých palácov, chrámov a iných budov. Najznámejšie sú chrám Apadany, palác Tachara a palác 100 slonov. Na mieste sú aj mnohé sochy a reliéfy.

7. Je potrebné si objednať prehliadku v Persepolis?

Nie, nie je to potrebné. Návštevníci si môžu Persepolis prehliadnuť sami, ale môže byť užitočné mať s sebou sprievodcu, ktorý môže poskytnúť viac informácií o histórii a architektúre miesta.

8. Aké sú možnosti dopravy do Persepolis?

Do Persepolis sa dá dostať taxíkom, či už s vodičom, alebo bez neho. Tiež sa dá využiť miestna hromadná doprava. V šíršom okolí mesta je potrebné ísť pešo.

9. Čo si treba obliecť do Persepolis?

V Persepolis je dôležité obliecť sa slušne a pokryť ramená a kolená. Nie je vhodné nosiť veľmi krátke alebo príliš tesné oblečenie.

10. Je v Persepolis povolené fotografovanie?

Fotografovanie v Persepolis je povolené, ale niektoré časti sú vyčlenené pre fotografovanie len s povolením. Je dôležité sa informovať o miestach, kde je fotografovanie zakázané. Niektoré miesta sú chránené a fotografovanie na nich môže byť zakázané.


Letenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina s bohatou históriou a kultúrou, a takto by sa dala opísať aj Persepolis (známe aj ako Takht-e Jamšid). Persepolis je antičké mesto, ktoré sa nachádza vo vrchovinách Iránu a založili ho Peržania v 6. storočí pred n.l.

Persepolis bol kedysi hlavným mesto Peršskej ríše a jedným z najdôležitejších miest v celej Ázii. Dnes je tento pôsobivý národný park chránený UNESCO a je považovaný za jedno z najvýznamnejších miest v dávnej histórii Perzie.

Väčšina návštevníkov sa do Persepolisu dostane letecky. Letenka z Európy trvá približne 5 hodín. Najbližšie letiská sú v Shiraze alebo v Isfaháne. Cesta z hlavného mesta Teheránu trvá približne 8 hodín autom.

Persepolis je veľmi dobre zachovaný a okrem architektonických pamiatok sú tu aj ukážky drevorezby a mozaiky. Návštevníci sa môžu prechádzať pozdĺž múrov a navštíviť paláce, kde niekdajší králi hostili svojich hostí. Z vrcholu kopca, kde sa nachádza Persepolis, môžete vidieť široké roviny plné rýžovísk a ovocných sadov.

Pre návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a architektúru, je Persepolis jednou z kľúčových zastávok na trase po Iráne. Ľudia, ktorí cestujú do tejto krajiny, by si tento historický skvost nemali nechať ujsť.


Ubytovanie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest v krajine je Persepolis (Takht-e Jamšid), kde môžete nájsť množstvo starovekých pamiatok a monumentov.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, budete potrebovať ubytovanie. Našťastie, v okolí Persepolisu je k dispozícii niekoľko možností ubytovania. Medzi najpopulárnejšie patrí ubytovanie v hoteloch, ale môžete si zvoliť aj ubytovanie v súkromných domoch alebo campingu.

Ak hľadáte luxusné ubytovanie, môžete si zvoliť z niekoľkých hotelov v okolí Persepolisu. Hotely ponúkajú vysokú kvalitu ubytovania, súčasne však aj vysoké ceny. Medzi tých najlepších patria Azadi Hotel neďaleko Persepolisu a Shiraz Park Hotel, ktorý je ďalej od miesta.

Ak chcete skúsiť niečo iné, môžete sa rozhodnúť aj pre ubytovanie v tradičných súkromných domoch. Tieto súkromné domy sú zvyčajne veľmi dobre zariadené, ale stále udržujú autentickú iránsku atmosféru. Medzi najlepšie patrí Bateh Guesthouse a Persepolis Lodge.

V prípade, že chcete zažiť prírodu a pobyt v kempingu, môžete si zvoliť kemp v blízkosti mesta Marvdasht, ktorý ponúka veľké priestory pre stany aj karavany. Kemp je vhodný pre turistov, ktorí sa chcú vyhnúť veľkým mestám a zažiť prírodu na vlastnej koži.

Ak hľadáte ubytovanie v blízkosti Persepolisu, je dôležité vedieť, že najlepšie miesta sú často obsadené a je potrebné sa na ubytovanie objednať vopred. Preto, ak plánujete navštíviť Persepolis, odporúčame si zabezpečiť ubytovanie hneď po rezervácii letenky alebo iného dopravného prostriedku.

V každom prípade, bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete ostať, budete mať k dispozícii množstvo pamiatok a miest na objavovanie v okolí Persepolisu. Bude to pre vás skutočne úžasné a nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré by ste nemali premeškať.


Počasie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina so zaujímavou históriou, kultúrou a tiež fascinujúcim počasím. Najznámejším miestom v Iráne sú ruiny mesta Persepolis, ktoré sú tiež známe pod názvom Takht-e Jamšid. Táto lokalita je často navštevovaná turistami z celého sveta nielen pre svoju históriu, ale aj pre svoje jedinečné počasie.

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, v provincii Fars, kde je typické suché a horúce podnebie. Toto podnebie býva veľmi príťažlivé pre turistov, ktorí sa radi vyhýbajú zimným obdobiam a vyberajú si exotické destinácie s teplým počasím.

V lete môžu teploty dosiahnuť až 50 °C, takže návštevníci by mali byť pripravení na horúce a suché počasie. Môže sa vyskytnúť aj krátka sezónna búrka, ale to nie je bežné. Väčšina dní je slnečných a jasných, čo je veľmi príjemné pre turistov, ktorí sa chcú prechádzať po rušných uliciach, alebo preskúmať pamiatky a historické miesta.

V zime sa tu teploty pohybujú v rozmedzí od 0 až do 20 °C. V tejto dobe tu máte väčšiu šancu na búrky a silné ocelia, čo znemožňuje turistom plné využitie všetkých atrakcií a miest, ktoré Persepolis ponúka. Keďže v tomto období nie je moc turistov, môžete vidieť Persepolis v pokojnejších podmienkach.

Celkovo je takéto počasie vhodné pre turistov, ktorí by si radi užili splnenie svojich cestovateľských snov v Persepolise. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť horúcim teplotám, by mali plánovať svoju návštevu na jeseň alebo skorú jar, kedy sú teploty menej horúce a podmienky sú príjemnejšie.

V závislosti od toho, kedy si turisti naplánujú svoju návštevu, však musia byť pripravení na rôzne počasie. Ak sa nechystajú na horúce počasie, môžu sa stretnúť s búrkami a silnými vetrami. Pokiaľ však plánujú svoju návštevu dobre, budú môcť vidieť Persepolis v najlepšom svetle, čo bude nepochybne nezabudnuteľným zážitkom.


Dovolenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina, ktorá je plná tajomstva, kultúry a histórie. Jeho architektonické zázraky pripomínajú hlbokú civilizáciu, ktorá existuje už tisíce rokov. Preto ak plánujete dovolenku spojenú s kultúrou a históriou, mali by ste navštíviť Persepolis v Iráne.

Persepolis, známy tiež ako Takht-e Jamšid, je archeologické miesto na juhu Iránu. Bola to raz hlavné mesto a centrum Peršínskeho impéria, ktoré bolo postavené za vlády Kýrosa Veľkého v roku 550 pred naším letopočtom. V priebehu času bolo niekoľkokrát prestavané a rozšírené až do svojej plnej podoby za vlády Dária I. v 518 pred naším letopočtom.

Persepolis je známy svojou architektúrou, ktorá v sebe spája čistý perský štýl so zdobením, ktorého sa používajú prvky súvisiace s rôznymi regiónmi. Budovy sú vyrobené z pieskovca a boli vyzdobené sochami z masy, ktoré spomínajú na históriu a mytológiu Peršínskeho impéria.

Medzi najznámejšie miesta, ktoré si môžete pozrieť v Persepolis, patrí spojenú budova Apadana, ktorá bola postavená ako kráľovský palác. Jeho veľkolepé slúchadlo a vysoké schody sú len niektoré z mnohých architektonických záhad, ktoré Persepolis ponúka.

Persepolis je aj považované za jedno z najvýznamnejších miest v histórii Iránu, pretože to bolo miesto, kde sa stretli rôzne kultúry a národy, čo viedlo k množstvu politických a kultúrnych interakcií. Vďaka svojej hodnote pre iránsku spoločnosť bola Persepolis zahrnutý do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1979.

Okrem Persepolis môžete v Iráne nájsť množstvo ďalších historických miest, ktoré stoja za návštevu, ako sú napríklad staroveké mesto Pasargadae, archeologické miesto Kermánšáh a šahovský palác v Teheráne.

Návšteva Persepolisu v Iráne je jedinečný zážitok, ktorý vám umožní objaviť históriu a kultúru krajiny. Vzhľadom na svoju významnosť pre Irán, je to miesto, ktoré človek určite nechce vynechať. Ak teda plánujete dovolenku spojenú s históriou a kultúrou, Persepolis v Iráne je miesto, ktoré by ste určite mali navštíviť.


Takmer všetci naši klienti sú spokojní (99%)

Záruka za najlepšiu cenu

Najrozsiahlejšia online selekcia leteniek

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Výhodné letenky do celého sveta na jedinom webe.

Objaviť letenky